Równowaga w domu i związku

Jak uzyskać równowagę w związku dzięki mądrze urządzonej przestrzeni?

Projektuję wiele domów dla rodzin lub par. Par często o innych upodobaniach, gustach, również różnej umiejętności wypowiadania się na ich temat. Czasami panowie usuwają się w cień, zostawiając decyzje na tematy urządzenia domu swoim partnerkom. Wiem, że często bywa tak, że to kobiety właśnie mają większy wpływ na urządzenie domu. Sama jednak w mojej pracy z klientami staram się zachować równowagę w tym temacie.

Dlaczego? Jaki to ma efekt, gdy jedna strona ma mniejszy wpływ na urządzenie domu niż druga? 

Gdy jedna strona 'odpuszcza’, to w efekcie mniej się angażuje w stworzenie domu, tak jakby to nie było ważne. Przekłada się to też na mniejsze zaangażowanie w życie domu, decyzje  dotyczące życia rodzinnego i odpowiedzialności za nie. To wycofanie ze spraw domowych dotyczy wówczas nie tylko, jak dom będzie wyglądał, ale tego, jak będzie funkcjonowała rodzina. A to jest super ważne.

Dlatego House-Coaching ma świetne narzędzie, które w równym stopniu angażuje obu partnerów w decyzje projektowe (przynajmniej dotyczące sypialni) i dzięki temu wprowadza więcej równowagi w związku.

To ciekawe, bo obserwuję, że mężczyźni, którzy bardziej angażują się w życie rodzinne, wychowanie dzieci itd., również chętniej włączają się w projektowanie domu, czując jaką to ma wagę. 

To narzędzie przydaje się również wówczas, gdy jeden z partnerów wprowadza się do domu drugiego. Zazwyczaj podświadomie wówczas czuje, że to nie jest 'moje’ mieszkanie i z jednej strony mniej się angażuje, ale też nie może sobie znaleźć w nim miejsca. Rezygnuje, idzie na kompromisy. 

Dzięki temu narzędziu odnajduje poczucie, że jest 'u siebie’, daje sobie prawo do równoprawnego podejmowania decyzji na temat domu i dzięki temu zajmuje równoważne miejsce w hierarchii domowej- również wówczas, gdy tworzą patchworkową rodzinę.

Ewa Woźny
holistyczna architekt wnętrz
House-CoachTM

Pomogę Ci stworzyć dom
wspierający zmianę w Tobie.
– poznajmy się lepiej –